نمونه طرح درس قران (حروف ناخوانا اول ابتدایی )
هدف كلی :
دانش آموزان با حروف ناخوانا آشنا شوند.
اهداف جزئِی:
1- دانش آموزان با مثالهایی از حروف ناخوانا در فارسی آشنا شوند.
2- دانش آموزان بدانند که حروف ناخوانا را نمی خوانند.
3- دانش آموزان با نوشتن حروف ناخوانا به صورت تو خالی آشنا شوند.
اهداف رفتاری :
پس از پایان درس از دانش آموزان انتظار می رود بتوانند :
1- مثال هایی از کلماتی که حروف نا خوانا دارند بزنند.
2- بگویند حروف نا خوانا به چه شکل نوشته می شوند.
3- از روی لوحه حروف نا خوانا به درستی بخوانند.
4- روی لوحه حروف نا خوانا را در کلمات پیدا کنند.
روش تدریس :
بحث گروهی – پرسش و پاسخ - نمایشی و .....
رسانه های آموزشی
ماژیک – تخته- کتاب – لوحه – نوار – ضبط صوت و....
فعالیت های قبل از تدریس(3 دقیقه ):
سلام واحوال پرسی - حضور و غیاب – توجه به حالات روحی و روانی دانش آموزان- آماده کردن جو کلاس برای شروع درس
تعیین رفتار ورودی:
1- دانش آموزان باید با حروف آشنا باشند.
2- دانش آموزان باید بتوانند حروف نا خوانا را در فارسی تشخیص دهند.
ایجاد انگیزه و آماده سازی(5 دقیقه ):
نصب لوحه به تخته و خواندن سوره ی حمد به صورت گروهی
ارائه ی درس(15 دقیقه):
ابتدا دانش آموزان را به دو گروه تقسیم می کنیم و از یک گروه می خواهیم که یک آیه را بخواند و گروه دوم تکرار کند و تا پایان سوره این کار را ادامه می دهیم و اگر احساس کردیم که دانش آموزی به صورت انفرادی مشکل دارد از او می خواهیم تکی بخواند تا اشکالاتش رفع شود .
و بعد یک بار سوره را برای یادگیری بیشتر از ضبط پخش می کنیم.
بعد درس جدید را شروع می کنیم و می گوییم که امروز قرار است که درس جدیدی بیاموزیم و درس را با مثالی از کلمات نا خوانا در فارسی شروع می کنیم و بعد از درک کامل حروف نا خوانا در کلماتی مانند خواهر و خواب می گوییم که از این کلمات در قران نیز وجود دارد و برای آن ها مثال می زنیم و می گوییم که این کلمات حروفی دارند که پوشالی و توخالی هستند و به همین دلیل آن ها را نمی خوانیم .
بعد از تمرین حروف نا خوانا به دانش آموزان می گوییم که حروف نا خوانا انواع متفاوتی دارند و آن ها را نام می بریم و در مورد آن ها توضیح می دهیم
نکته:
ارزشیابی تکوینی در حین تدریس با پرسیدن سؤالاتی از دانش آموزان انجام می گیرد.
ارزشیابی پایانی(5دقیقه )
از دانش آموزان می خواهیم با توجه به لوحه حروف نا خوانا را نام ببرند و از روی چند کلمه که در آن ها حروف نا خوانا وجود دارد بخوانند .
جمع بندی کلی(2 دقیقه ):
درس را با کمک دانش آموزان به صورت خلاصه جمع بندی می کنیم مثلا می پرسیم نتیجه درس را بگویید.
تعیین تکلیف (3 دقیقه ):
جمع آوری اطلاعت درموردحضرت موسی (ع) و گزارش به کلاس به صورت گروهی و درس در جلسه ی بعد پرسیده می شود، فعالیت عملی که برای هر گروه است وباید انواع حروف نا خوانا ( و ،ا،ل،ی )را بر روی مقوا بنویسند و برای آن ها مثال بزنند.
وقت آزاد (2 دقیقه ) :
رفع اشکالات احتمالی دانش آموزان
پایگاه آموزشی وحدت
رسول گلی زاده